InspiracePřečteno

Tajemství šťastného vztahu? Stačí pozitivní a barevný pohled na partnera

11036 zobrazení
Srdce

Možná cítíte, že vaše manželství potřebuje opravit. Nebo dokonce volá po kompletní rekonstrukci. Anebo toužíte „pouze“ více poznat svého partnera a nevíte, jak na to? Jestli hledáte způsob, jak vyladit vztah, kniha Sedm principů spokojeného manželství vám nepochybně může pomoct.

Natálie a Oliver spolu už 16 let sdílí domácnost, humor i každodenní život. Oliver je velmi zaměstnaný a většinou pracuje až do pozdních hodin, Natálie pracuje z domova. Na první pohled na jejich manželství není nic výjimečného. Nenajdeme v něm žádná velkolepá gesta ani vyznání lásky v podobě luxusních dárků nebo romantických dovolených.

Partnerský vztahKdyž se ale podíváme blíž, všimneme si, že každý jejich den je protkaný řadou maličkých rituálů a laskavostí. Oliver každé odpoledne při přestávce na kávu volá Olivii a povídají si o tom, jaký mají den. Když jde Natálie k lékaři, nezapomene se Oliver optat, jak dopadla. Když má Oliver v práci důležité jednání, tak se Natálie zajímá, jak si vedl. V neděli ráno připravuje Oliver snídani pro celou rodinu a do lívanců pro Natálii nepřidává borůvky, protože ví, že je nemá ráda. Každý víkend Natálie Oliverovi vypere a pečlivě vyžehlí košile na následující týden, protože ví, že mu na tom záleží.

Jejich vztah rozhodně není bezchybný. Stejně jako u všech ostatních párů mezi nimi čas od času dojde k nedorozumění a sem tam se hádají. Řeší stejné problémy jako každé jiné manželství – tvrdě pracují, bojují se zdravotními problémy, budují vztahy s rodinou a starají se o dvě děti.

Přesto ale jejich vztah obsahuje něco, co vztah většiny párů postrádá. Z jejich každodenního fungování je zřejmé, že jsou na sebe napojení. Umí se mistrně vcítit do druhého, a když má partner špatný den, neberou si to osobně. Zatím ustáli všechny těžké situace a překonali spolu každou překážku.

Páry jako jsou Natálie a Oliver už dlouhá léta fascinují předního profesora psychologie Johna M. Gottmana. Jak je možné, že proplouvají vodami manželství hladce a dokážou spolu překonat i ty největší problémy? Odpověď nalezl Gottmanův tým díky mnohaletému výzkumu.

U šťastných dvojic ve zdravých vztazích převažuje pozitivní pohled na partnera nad negativními myšlenkami.

Tajemství šťastného partnerského života je podle autora velmi prosté – u šťastných dvojic ve zdravých vztazích vždy převažuje pozitivní pohled na partnera nad negativními myšlenkami.

Díky tomu je přístup k partnerovi vždy otevřený a laskavý. Lidé v takových vztazích na partnerovy požadavky odpovídají „Ano, a…“ namísto „Ano, ale…“. Tento jednoduchý přístup jim umožní hladce proplouvat rozbouřenými vodami manželství a snáze překovávat náročná životní období. Partneři s převahou pozitivních pocitů přemýšlejí pozitivně o svém partnerovi a jejich vzájemný vztah vidí v příjemných barvách. Stručně řečeno – takovéto partnerství stojí na pevných základech a vyvést ho z rovnováhy je mnohem obtížnější.

A jak je možné tohoto přístupu k našemu drahému dosáhnout? Pouze jediným způsobem – mezi partnery musí být rozvinuté hluboké přátelství.

Základ zdravého vztahu je tedy velmi prostý. Dosáhnout ho ovšem tak prosté již není. Profesor Gottman tvrdí, že k tomu, abychom získali spokojený a pevný vztah, je třeba na něm poctivě pracovat a budovat sedm principů. Z výzkumů vyplývá, že partneři, kteří fungují ve spokojeném a vyváženém vztahu, všechny tyto principy (často nevědomky) dodržují.

sedm-principu-obalkaSedm principů v kostce:

  1. Poznejte svého partnera
  2. Pěstujte vzájemné sympatie a obdiv
  3. Buďte k sobě vstřícní
  4. Přijímejte partnerův vliv
  5. Řešte řešitelné problémy
  6. Překonávejte patové situace
  7. Vytvářejte společný smysl

Sedm principů spokojeného manželství je jednou z nejužitečnějších knih o partnerství, která se mi kdy dostala do rukou. Pokud cítíte, že ve vašem manželství/partnerství něco není v pořádku, něco vám schází, cítíte se zklamaní, osamělí anebo máte dokonce dojem, že se váš partnerský vztah rozpadá a přejete si s tím něco udělat, je Sedm principů dobrou volbou.

Kniha je unikátní především tím, že není složená z obvyklé dojmologie ani z povrchních rad terapeutů, které se téměř výhradně zaměřují na zlepšení komunikace. Právě to je podle autora jeden z nejrozšířenějších mýtů o partnerství a také důvod, proč běžné partnerské terapie dosahují poměrně nízké úspěšnosti. Kniha naopak řeší příčinu rozpadu vztahů.

Je poměrně obsáhlá a nebudete ji mít přečtenou za jedno odpoledne. Je ale velmi čtivá a snadno pochopitelná i pro laiky. Obsahuje podrobné dotazníky, hry a řadu cvičení, na kterých si názorně ověříte, jak si váš vztah stojí a co je dobré zlepšit. A hlavně vám ukáže jak. Obsahuje také velké množství příběhů různých párů spolu se záznamy jejich konverzací. Díky tomu je snadné porozumět autorovým myšlenkám a promítnout si je do vlastního vztahu.

Už pouhé přečtení knihy a vyplnění přiložených cvičení výrazně zlepší váš vztah.

Všechny Gottmanovy myšlenky jsou podloženy mnohaletým výzkumem a vycházejí z podrobného zkoumání tisíců rozmanitých párů v různé fázi vztahu (od čerstvě sezdaných novomanželů až po vztahové experty v mnohaletých manželstvích). Díky tomu je kniha univerzálním návodem pro šťastný vztah v jakémkoliv stádiu. Je ověřeno, že metoda vycházející ze sedmi principů má mnohem vyšší úspěšnost, než metody běžně využívané psychology v partnerských poradnách. A co je vůbec nejlepší – už pouhé přečtení knihy a vyplnění přiložených cvičení výrazně zlepší váš vztah.

Informace o knize

John Gottman a Nan Silverová: Sedm principů spokojeného manželství

Jan Melvil Publishing, 2015

Brožovaná, 328 stran

Originální název: The Seven Principles for Making Marriage Work

Web knihy

Lucie Vanišová
Elektroenergetička, jogínka a spoluzakladatelka magazínu Antilopa s láskou ke knihám, krásným myšlenkám, lidem a jejich mozkům.

Komentovat

avatar

wpDiscuz