Vztahy a emocePartnerství

Jíst, meditovat, milovat a konec. Elizabeth Gilbert se rozvádí kvůli lásce k ženě

6266 zobrazení
Elizabeth Gilbert a Rayya Elias

Šok, zklamání i beznaděj. I takové reakce mohl mít čtenář nebo divák příběhu Jíst, meditovat, milovat poté, co Elizabeth Gilbert oznámila konec svého manželství s mužem snů. Pohádka, která se skutečně stala, však nemá hořké rozuzlení, ale pokračování v podobě nové lásky.

První manželství ji ničilo a rozhodla se ho opustit. Smysl svého života pak odjela hledat do Itálie, Indie a do Indonésie. Při své roční cestě za duchovním klidem nalezla kromě vnitřního štěstí také životní lásku. Svůj příběh sepsala Elizabeth do knihy Jíst, meditovat, milovat a oslovila tím zástupy podobně nešťastných žen po celém světě. Knihy se prodalo  přes 10 milionů výtisků a inspirovala mnohé ženy k tomu, aby změnily svůj život tak, aby je naplňoval.

Elizabeth Gilbertová
Elizabeth Gilbert

Lidé obdivovali její pohádkový příběh, který po nekonečném hledání, zoufání a beznaději skončil tím, že potkala úžasného muže a zamilovala se do něj. Elizabeth potkalo štěstí, po kterém touží miliony žen po celém světě. Svým vyprávěním dala naději všem, kteří do té doby nevěřili, že i běžný život každého z nás může mít pohádkový konec.

Idyla v jejím vztahu trvala více než 12 let. Jenže pak se něco nečekaně zlomilo a pohádka skončila. Elizabeth nejprve na začátku července oznámila, že se rozchází se svým manželem, tedy s mužem, kterého poznala při své duchovní cestě na Bali a kterého čtenáři nebo diváci filmu znají jako Felipeho. Okamžitě se vyrojily spekulace, co se za rozpadem vztahu skrývá a některé z žen začaly Elizabeth obviňovat z toho, že jim zničila jejich naději, které věřily.

Když už to nevyšlo jí, tak komu to může vyjít? Jak si to mohla dovolit?

Po pár týdnech mlčení Elizabeth oznámila, proč od svého muže odešla. Je za tím láska k někomu jinému – k ženě.

Zamilovala se do své nejlepší kamarádky, kterou je spisovatelka Rayya Elias. Znají se přes 15 let a nyní spolu začaly vztah. Rayya zároveň trpí nevyléčitelnou rakovinou slinivky břišní a jater.

V tomto novém prostoru strohé a absolutní reality, jsem čelila této pravdě: Nejenže mám Rayyu ráda, ale také ji miluji

Elizabeth Gilbert a Rayya Elias

„Během dnů, kdy byla Rayyi diagnostikována nemoc, se něco stalo mému srdci i mysli. Smrt – nebo vyhlídka smrti – je způsobem, jak odklidit vše, co není skutečné. A v tomto novém prostoru strohé a absolutní reality, jsem čelila této pravdě: Nejenže mám Rayyu ráda, ale také ji miluji,“ napsala Elizabeth ve své zpovědi, kterou zveřejnila na sociální síti Facebook. „Už nemám čas popírat tuto pravdu,“ dodala s vidinou toho, že tady milovaná Rayya už nemusí být dlouho.

V rozsáhlém příspěvku Elizabeth vysvětluje, proč je pro ni důležité mluvit o tomto zlomu zcela otevřeně a proč chce trávit další chvíle po boku své kamarádky a nyní partnerky. Popisuje, že nechce nic skrývat a touží se uvolněně a bez utajování na veřejnosti pohybovat v blízkosti umírající Rayyi. „Předstírání je ponižující a činí tě slabým a zmateným,“ napsala Elizabeth.

Její zpověď sdílely a komentovaly tisíce lidí. Spoustu svých fanynek zklamala, jiným dodala novou odvahu činit zásadní životní rozhodnutí. Elizabeth právě jedno takové udělala a s následky nevyzpytatelné lásky se musí vypořádat sama. Možná, že po čase o svých pocitech otevřeně promluví v další knize.

 

Přečtěte si recenzi na inspirativní Elizabethinu knihu o tvůrčím procesu a Velkém kouzlu, které ho vždy doprovází:

Poodhalte konečně tajemství své kreativity

David Budai
Novinář a spoluzakladatel magazínu Antilopa, který stále nevěří v zánik tištěných médií. Ale online svět je také sexy.

Komentovat

avatar

wpDiscuz