Smysluplný životJóga

Jóga v kostce: Práce s tělem a soustředěná mysl nás dovedou k životní pohodě

672 zobrazení

Co znamená jóga pro západní lidi a jak se liší od jógy v Indii? Jak cvičení působí na tělo a na duši? Na tyto a další zajímavé otázky v krátkém rozhovoru odpovídá dlouholetý instruktor jógy Václav Krejčík.

Co znamená jóga pro západní lidi? Je pouhým cvičením, náboženstvím nebo i životním stylem? Podle Václava Krejčíka může být jóga vším. Je totiž hodně možností, jak praktikovat jógu, a je pouze na nás, kterou možnost si vybereme.

Na rozhovor s ním jsem narazila při brouzdání na DVTV. Ve dvacetiminutovém videu se dozvídáme zajímavé informace, které stručně představí jógu a mohou nám pomoci při rozhodování, zda je vhodná právě pro nás.

Člověk cítí, že je mu po praxi jógy, ať je to ásanová, dechová nebo meditační, strašně fajn, a že je jenom sám sebou.

Co se stane s naším tělem a myslí po delším cvičení jógy? Poznáme na sobě změny? Určitě ano, tvrdí Krejčík. Začátečníci často vnímají jógu pouze jako tělesné cvičení a práce s myslí a celková životní pohoda přicházejí až časem.

Na začátku si člověk začne uvědomovat, že má to tělo s sebou.

krejcik-rozhovor-joga
Václav Krejčík při rozhovoru v DVTV

Nejdříve si lidé uvědomují své tělo, začínají cítit, že cvičení dělá tělu dobře a dobře se dýchá. Po cvičení se lidé začínají cítit lehce, elegantně a vznešeně. A také sami sebou. V další fázi cvičení dokážou vnímat i změny ve svém myšlení a soustředění, které se projeví např. efektivnějším řešením konfliktů.

Při dlouhodobém cvičení také lidé často mění své stravovací návyky, což souvisí s pocitem lehkosti a aktivity, který těžká jídla dusí a znesnadňují práci, meditaci a jakoukoliv další činnost.

Jóga postupně upraví celkový životní styl člověka. Člověk začne dávat pozornost do svého těla a vnímat, jak jídlo působí na jeho tělo.

Jogíni se dokáží na věci dívat s nadhledem a lépe pracovat s vědomou pozorností. Pokud se soustředíme na dech, dokážeme nechat vše takové, jaké to je, tvrdí pan Krejčík. Dech nás přinutí odpoutat pozornost od skutečností okolo nás a naučí nás držet si odstup. Pokud se naučíme pracovat s dechem, tak se také dokážeme lépe zbavit frustrace, nespavosti nebo vzteku.

Jóga nám také pomáhá utlumit naše ego do té míry, aby neřídilo naše jednání.

Zbavit se ega nelze. Je naší součástí a vede nás k něčemu. Ale nemělo by o nás rozhodovat.

Další zajímavé střípky z rozhovoru:

  • Jóga = pozornost. Soustředění a práce s dechem jsou klíčové, bez nich to není jóga, ale jen cvičení v tělocvičně.
  • V Indii je jóga komercí, u nás to tak není.
  • Jóga není pouze módní záležitostí minulé sezóny, ale naopak její obliba stále roste, zvláště mezi mladými lidmi.
  • Hinduisté zpravidla necvičí jógu.
  • Meditace je přítomný stav.

Není důležité mít nohu za krkem a praktikovat náročné pozice, ale důležitější je být přítomní v okamžiku a soustředit se na práci s dechem. A pak se cítíme dobře i v jednoduchých pozicích.

Na konci rozhovoru Václav Krejčík zmiňuje svou knihu Jóga, dech a meditace – ztracen a nalezen v Indii, v níž popisuje, jak díky meditaci v indické jeskyni prožil osvobozující zážitek, který ho zbavil strachu z dětství. Díky cestě do Indie se také naučil mít rád sám sebe.

Video naleznete na webu DVTV

Lucie Vanišová
Elektroenergetička, jogínka a spoluzakladatelka magazínu Antilopa s láskou ke knihám, krásným myšlenkám, lidem a jejich mozkům.

Komentovat

avatar

wpDiscuz