Smysluplný životŽivotní hodnoty

Názory druhých nedefinují to, kdo jsem, říká „nejošklivější žena světa“

403 zobrazení
Lizzie Velasquez_FB

Věříte, že krásu definuje dokonalá postava nebo perfektní makeup? Lizzie Velásquez, spisovatelka a úspěšná motivační přednášející, si myslí něco jiného. V krátkém emotivním videu vysvětluje, jak ji titul „nejošklivější žena na světě“ donutil k rozhodnutí, že bude v životě šťastná a co je podle ní doopravdy důležité.

Lizzie Velásquez se narodila s vzácnou genetickou poruchou (pravděpodobně se jedná o tzv. neonatální progeroidový syndrom), která ovlivňuje zdraví jejích očí, imunitní systém – a také její vzhled. Hlavním příznakem nemoci je neschopnost organismu ukládat tuk. Ve svých 28 letech váží Lizzie pouhých 29 kilogramů a je nucena jíst vysoce kalorická jídla po malých dávkách prakticky po celý den.

Už v 17 letech její fotografie obletěly svět a díky nim si získala ponižující titul „nejošklivější žena světa“. S tím se ovšem nehodlala smířit. Rozhodla se nedovolit okolním lidem, aby jejich názory definovaly to, jaká je.

„Měla jsem tehdy volbu. Žít šťastně, nebo se vzdát a přiznat porážku. Vybrala jsem si to první. Bylo to rozumné. Každý chce žít šťastně.“

Lizzie Velasquez_FB_poster dokument
Dokument vyprávějící Lizzin příběh.

Slova druhých lidí nedefinují, kdo jsem

Brzy se svým rozhodnutím začala řídit. Vystudovala na Texaské státní univerzitě a stala se (jak sama říká, poněkud neplánovaně) populárním motivačním mluvčím. Její přednášky můžete shlédnout na YouTube a na TEDxAustin Women Talk, kde byla v roce 2014 hostem. V následujícím roce měl premiéru dokumentární film vyprávějící její příběh. V současnosti se Lizzie objevuje ve své vlastní show Unzipped, kde s hosty probírá témata stylu, sebedůvěry a definici krásy.

Také začala psát. Je autorkou dvou knih a třetí napsala ve spolupráci se svou maminkou. Kniha Be Beautiful, Be You (2012) dosáhla velké čtenářské obliby (do češtiny bohužel zatím nebyla přeložena).

Jak je vidět, Lizziina kariéra je velmi pestrá. Díky svým emotivním přednáškám a knihám je dnes více než kvůli svému vzhledu známá svou prací v oblasti motivace, v boji proti šikaně a nesmírně optimistickým přístupem k životu.

V krátkém emotivním videu shrnuje, jak vnímá krásu a jak ji utrpení, které prožívala ve svém mládí, nakonec dovedlo tam, kde je teď (volně přeloženo, na konci článku naleznete odkaz na originál v angličtině, doporučujeme pustit si video už jen pro načerpání Lizziiny pozitivní energie).

Všechno má svou světlou stránku

Když jsem byla mladší, dívala jsem se na supermodelky v časopisech. Viděla jsem nádherné herečky ve filmech a v televizi. Moje představa toho, co je to krása, byla tehdy trochu zúžená, protože jsem si myslela: „Pokud jsem nejošklivější člověk na světě, kde ten standard krásy začíná?“

Doktor mi řekl, že mám neonatalní progeroidový syndrom, který ovlivňuje mé oči, kosti a srdce. V základu nezáleží na tom, co budu dělat, nikdy ale nebudu schopna nabrat na váze.

Představte si situaci, kdy se vám narodí první dítě a je vám u toho řečeno, že váží 1,2 kilogramu. Ukážou vám vaši dceru pouze na polaroidu, protože si myslí, že budete vyděšení. Moji rodiče toto zažili. První věc, kterou řekli, bylo: „Okamžitě nám ji přineste, protože je to naše dcera a nezáleží na tom, jak ve velká.“

Myslím si, že tento základ, který jsem do života dostala, od prvního dne naprosto ovlivnil to, kým jsem dnes.

V 17 letech jsem na YouTube narazila na video s mou fotografií, ve kterém mě nazvali „Nejošklivější ženou na světě“. Video mělo více než 4 miliony zhlédnutí. Pod videem byly tisíce komentářů a já jsem jen seděla a pročítala si jeden po druhém. Četla jsem každý z nich, protože jsem byla zoufalá. Hledala jsem aspoň jediného člověka, který by se za mě postavil. Žádného takového jsem ale v diskuzi nenašla. Zároveň jsem si nedokázala představit, co by to udělalo s mou maminkou.

citat_110-czByl to moment, kdy pro mě vzplálo světlo. Kdy jsem se rozhodla, že tady nebudu prostě jen tak sedět a nechávat cizí slova, aby definovala to, kým jsem.

Přibližně rok poté jsem byla požádaná, abych poprvé promluvila před lidmi. Chtěli, abych promluvila ke studentům a vyprávěla jim svůj příběh. Slíbili mi, že pokud budou studenti hluční nebo sprostí, budou ve třídě lidé, kteří je utiší. V polovině přednášky, když jsem si uvědomila, že bych měla vzhlédnout, jsem zjistila, že se na mě všichni dívají a jsou úplně potichu. V očích měli slzy a v té chvíli se mezi námi vytvořilo spojení. Najednou jsem cítila že, to „mám jinou schránku“ bylo pryč a zůstalo jen „jsme jedna skupina lidí“.

Nejsme oběti v žádném smyslu, dokud si to sami nedovolíme. Nevidím na obě oči, vidím ale na jedno. Musím nosit dětské boty, ale alespoň nemusím platit plnou cenu za boty pro dospělé. Vždy je tu světlá stránka věci.

Můžete se nalíčit, udělat si vlasy a tak dále, ale když si jdete večer lehnout, odlíčíte se, položíte hlavu na polštář a jste svlečení, co v tu chvíli máte? Pouze to, co je ve vašem nitru. Máte svou osobnost, vaše hodnoty, věci, které pro vás nejvíc znamenají, a vaše sny. Toto jsou věci, které vás dělají krásné. Tohle je můj standard krásy. Osoba, kterou jste, ne osoba, na kterou vypadáte.

Jak vnímáte standard krásy? Souhlasíte s Lizzie? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem…

Zdroje: video (s aj titulky) How Lizzie Velasquez Overcame Hate to Embrace Her Unique Beauty, wikipediaFB Lizzie Velasquez (foto)

Přednáška na TEDxAustinWomen: How Do YOU Define Yourself (Jak VY definujete sami sebe, video s českými titulky)

Lucie Vanišová
Elektroenergetička, jogínka a spoluzakladatelka magazínu Antilopa s láskou ke knihám, krásným myšlenkám, lidem a jejich mozkům.

Komentovat

avatar

wpDiscuz