InspiracePřečteno

250 zákonů lásky. Toužíte se naučit milovat druhého? Začněte u sebe

639 zobrazení
adobestock_94747220-kopie

Trápení s láskou se jednou za čas nevyhne nikomu. Pokud ho prožíváte právě teď, zlobí vás pochroumané sebevědomí anebo hledáte povzbuzení, kniha 250 zákonů lásky vám může pomoci.

Večeřel jsem v zahradní restauraci. Zaujal mě pár, který právě vystupoval z naleštěného auta.

Muž v dešti oběhl příď, otevřel dveře vozu a nabídl rámě ženě, nad kterou samozřejmě rozevřel deštník. Uvedl ji ke stolu, pomohl z kabátu a přisunul židli. Kdykoliv se zvedla, aby šla na toaletu, vstal od talíře s ní. Kdykoliv se vrátila ke stolu, opět povstal a opět ji usadil. Nakonec číšník přinesl velkou kytici a láhev šampaňského. Muž obřadně poklekl a té ženě políbil hřbet ruky, jako by měli právě před svatbou.

Přitom slavili padesáté výročí manželského slibu. Oběma bylo přes sedmdesát.

S tím mužem jsem se potkal na toaletách. Vyjádřil jsem mu kompliment za jeho dokonalé gentlemanské chování a požádal ho o jednu radu nebo zkušenost, abych mohl také prožít tak krásný a hluboký vztah. On se usmál a řekl to, co nikdy nezapomenu: „Mladý muži, všechno podstatné proběhlo v mé hlavě v jediné vteřině. A to okamžikem, kdy jsem přestal hledat správnou ženu a rozhodl se být správným mužem.“ (ukázka z knihy, str. 249–250)

dollarphotoclub_83665984Útěcha pro smutné lidi

Kniha 250 zákonů lásky se mi poprvé dostala do rukou v době, kdy jsem byla nešťastně zamilovaná, zklamaná a pořádně jsem nevěděla, co si počít se svým životem. Těšila jsem se na ni a už první zalistování bílými stránkami pro mě bylo jako pohlazení po duši. Pokud právě prožíváte zklamání, ztratili jste lásku nebo vás trápí nízké sebevědomí, myšlenky autora vám mohou pomoci.

„Vztah je jako dvojkolo. Není možné, aby jeden šlapal a druhý brzdil.“

Snahou autora bylo vytvořit komplexní náhled na vztahy a lásku v jakékoliv její podobě – píše o lásce partnerské, rodičovské, přátelské, lásce k životu, ale zejména o lásce k sobě samému. Kniha je plná obecných pravidel fungování vztahů, které (minimálně podvědomě) všichni známe. Celý text spojuje několik hlavních myšlenek: že čas je ta nejvzácnější komodita, změny jsou hybnou silou života, každý člověk je unikátní bytostí, harmonický vztah není pouze mýtus, neúspěch je pouze životní lekcí a žádné zkušenosti nemáme litovat. Autor také klade vysoký důraz na podporu partnera a kvalitní komunikaci a dobrý vztah popisuje jako základ nejen šťastného života, ale i pracovních úspěchů.

Zjednodušte si život

Kniha je pozitivní a z každé stránky ucítíte snahu uspořádat si život a udělat si ho přehledný a jednodušší. Je filosofická, plná metafor, citátů a drobných příběhů. Autor sází na životní zkušenosti a „selský rozum“ spíše než na vědecké poznatky. Nenaleznete zde přesný a praktický návod na řešení partnerských problémů. Můžete zde ale nalézt útěchu a povzbuzení bez ohledu na to, v jaké fázi se váš vztah nachází.

„Rozumný člověk nehledá partnera, který bude řešit všechny problémy za něj. Nýbrž takového, který bude řešit všechny problémy s ním.“

Když jsem knihu otevřela podruhé, od prvního přečtení utekla řada měsíců a od té doby se mi život převrátil vzhůru nohama. V té době jsem měla milý pocit, že jsem konečně na správném místě se správnými lidmi. Pročítala jsem si knihu a zjistila jsem, že je něco jinak. Najednou jsem cítila, že už mi vůbec nic nedává.

apple-570965Autor nastavuje hranice mezi dobrým a špatným (přístupem k životu, lidmi, partnerem…), vychází z klasické role muže a ženy, s oblibou škatulkuje a vytváří jednoduchá pravidla v oblastech, které jsou v reálném životě všechno jen ne přehledné a jasné. Zjednodušování je největším přínosem knihy a dělá ji snadno čitelnou a pochopitelnou. Z mého pohledu je ale i jejím největším mínusem. Skutečný život občas není tak jednoduchý a černobílý jako příběhy na stránkách knihy a rázné řešení nemusí být vždycky to nejlepší. Ve 250 zákonech nemají místo kompromisy. Autor má na vše daný názor a přesně udává cestu, po které bychom měli jít.

„Nevěř tomu, kdo tě klame, a nezklam toho, kdo ti věří.“

To může být výhodou pro každého, kdo si právě nastavuje pravidla ve vztahu, oklepává se z nešťastné lásky, buduje něco nového nebo hledá cestu svého života. Pro člověka, který už ale svoji cestu našel (ať už k sobě, nebo k druhým), může být kniha do značné míry bezcenná. Když totiž víme, co chceme a našli jsme cestu, jak toho dosáhnout, zpravidla už nestojíme o rádce.

Proto ji vnímám jako knihu, která může být velmi užitečná nebo naopak skoro bezcenná – záleží pouze na tom, jestli se nám dostane do rukou ve správný čas. Pokud jste spokojení v lásce, v životě se řídíte srdcem a máte zdravý vztah sami k sobě, kniha vám pravděpodobně příliš nepomůže. Jestliže jste ale smutní, přestali jste věřit na lásku a naděje je přesně to, co vám právě teď schází, zkuste knihu otevřít.

Dollarphotoclub_88856714Pročítání 250 zákonů může fungovat jako pohlazení po duši a při čtení lze snadno získat pocit, že k vám skrz slova na papíře promlouvá někdo, kdo říká, že změna je vždy možná, bez ohledu na to, v jak mizerné situaci se zrovna nacházíte. Autor staví své myšlenky převážně na ideálech a z knihy je občas cítit klišé. Nepíše o tom, jaký svět skutečně je – komplexní a komplikovaný, se všemi jeho problémy, barvami, vůněmi a vrstvami, ale píše o tom, jaký by měl být. A to je možná přesně to, co každý z nás občas potřebuje číst.

Odpočinkové čtení

Kniha je členěna do 4 částí: Úvod, Krize (ve vztahu), Sami a Nový partner, ve kterých naleznete rozepsané jednotlivé zákony lásky. Každý zákon je psaný formou krátké kapitoly a toto členění z ní dělá „listovací“ odpočinkovou knihu, kterou lze číst po chvilkách a otevřít ji kdykoliv a kdekoliv zrovna potřebujeme. Tento způsob čtení je zároveň ten nejpříjemnější. Myšlenky autora se totiž poměrně často opakují a kniha jako celek působí utahaně.


250 zákonů v kostce

Bude se vám líbit, pokud:

  • Povzbuzení je přesně to, co potřebujete zrovna číst
  • Sebedůvěra a kladení sebe sama na první místo vám dělá problémy
  • Milujete citáty a metafory, rádi čtete kraťoučké příběhy ze života

Kniha vás nezaujme, pokud:

  • Vadí vám přílišné zjednodušování, škatulkování, idealizace a klišé
  • Nemáte rádi utahané texty a opakování se
  • Raději se při zlepšování vztahů opíráte o vědecké poznatky, než o „selský rozum“

250-zakonu_knihaInformace o knize

Petr Casanova: 250 zákonů lásky

First Class Publishing, 2015

Pevná vazba, 280 stran

Web knihy

 

 

Zaujala vás kniha 250 zákonů lásky? Chtěli byste ji mít doma? Zapojte se do soutěže nejpozději 30. listopadu a zkuste štěstí! Podrobnosti o soutěži naleznete v článku.
Lucie Vanišová
Elektroenergetička, jogínka a spoluzakladatelka magazínu Antilopa s láskou ke knihám, krásným myšlenkám, lidem a jejich mozkům.

Komentovat

avatar

wpDiscuz