InspiracePřečteno

„To bude trapas!“ Jak porazit strach z veřejného vystupování a stát se skvělým řečníkem

524 zobrazení
AdobeStock_53279590 - kopie

Máte před sebou prezentaci ve firmě. Anebo hůře – veřejné vystoupení na konferenci. Třesete se strachy a dopředu víte, že to bude katastrofa? Nebojte, rozhodně to neznamená konec světa a pád do údolí trapnosti. Zkuste třeba knihu Přednášejte jako na TEDu. Mně pomohla a nakonec jsem se s nervozitou docela obstojně popral.

„Jedním z pokušení, jemuž mnoho řečníků neodolá, je použití slajdů jako berliček. V tom nejhorší případě to vypadá tak, že se řečník namáhavě probírá řadou neutěšených slajdů plných textu a odrážek. Většina lidí již pochopila, že tento způsob přednášení je opravdu strašný. Slovo pronesené poté, co ho všichni viděli na slajdu, již nemá žádnou sílu.“

„Jedním z nejlepších způsobů, jak odzbrojit publikum, je nejprve ukázat vlastní zranitelnost. Je to stejné, jako když do lokálu nakráčí kovboj drsňák a drží kabát rozepnutý tak, že je vidět, že není ozbrojen. Všichni si oddechnou.“

Přednášejte jako na TEDuDvě rady – jedna jak to pokazit, druhá jak uspět. Kniha Přednášejte jako na TEDu od kurátora těchto konferencí Chrise Andersona je jimi protkána skrz na skrz. Autor využívá toho, že byl u stovek přednášek nejrůznějších lidí, takže dobře ví, co lidé v publiku zbožňují, co je nudí a co je vyloženě vytáčí. Jeho rady a tipy jsou naprosto jedinečné a hlavně podložené bohatými zkušenostmi.

Hezké řečičky nečekejte

Je to asi podobné, jako byste si najali bývalého amerického prezidenta na to, aby vás naučil, jak správně mluvit k národu. Víte, že to bude skvělý lektor, ale lekce s ním nebudou žádný med. Bude drsný, nekompromisní a příliš se s vámi rozhodně „nebude mazat“.

V případě Andersona je to podobné. Občas mě zcela šokoval svým nesmlouvavým tónem nebo jasně a precizně vyargumentovanými názory, které jsou navíc podloženy příklady a ukázkami ze skutečných přednášek. Neustále jsem tedy před sebou měl rady – tohle dělej a tomuhle se rozhodně vyhni.

Spoustu věcí, které jsem si přečetl, jsem tak nějak podvědomě tušil. Kniha je však přínosná v tom, že to formuluje a dá do kontextu. Získané informace je díky tomu možné efektivně využít k přípravě vlastních veřejných vystoupení.

Občas mě zcela šokoval svým nesmlouvaným tónem nebo jasně a precizně vyargumentovanými názory, které jsou navíc podloženy příklady a ukázkami ze skutečných přednášek.

Jak nepropadnout panice

Sám jsem si tuto knihu pořídil v době, kdy jsem měl před sebou první důležité vystoupení před kamerou. S minimem zkušeností s veřejným mluvením a vystupováním jsem byl samozřejmě velice nervózní. Ale kniha mi hodně pomohla. Neřeší totiž jen podobu našeho vystoupení, ale i mentální přípravu. Osobně mi tak nejvíce pomohly pasáže, kde autor radí, jak se koncentrovat krátce před začátkem vystoupení a nepropadnout panice. Tyto rady vypadají banálně, ale vězte, že ve chvíli, kdy jste totálně nervózní a mozek odmítá pracovat racionálně, dokážou pomoci a trochu uklidnit.

„Nejhorším aspektem nervozity je, že vám adrenalin vysuší ústa a vy skoro nemůžete mluvit. Pět minut předtím, než půjdete na pódium, zkuste vypít třetinu láhve vody. Zabráníte tak tomu, že vám vyschne v ústech.“     

Celá kniha je v podstatě sofistikovaným průvodcem, jak se připravit nejen na přednášku na konferenci TED, ale v podstatě jakoukoliv jinou přednášku nebo třeba firemní prezentaci, která náš čeká. Probírá se vše od volby tématu, přes volbu řečnických nástrojů až po přípravu a samotné vystoupení. Je úžasná, čtivá a plná příběhů těch, kteří byli nervózní dávno před námi. Jednoznačně doporučuji!

 

Informace o knize

Chris Anderson: Přednášejte jako na TEDu

Jan Melvil Publishing, 2016

Brožovaná, 264 stran

Běžná cena: 299 korun

Originální název: TED Talks: The Official TED Guide to Public Speaking

Web knihy

 

Více recenzí zajímavých knih naleznete v sekci Přečteno.

David Budai
Novinář a spoluzakladatel magazínu Antilopa, který stále nevěří v zánik tištěných médií. Ale online svět je také sexy.

Komentovat

avatar

wpDiscuz